Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde mevcut site, hoppadak peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en berceste yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste soy sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar karınin tam bir gezim cenneti! Tarih süresince katı çok medeniyete soy sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile enikonu popüler. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden berceste 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz bile yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk ülke Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede ülke vadi surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten hatır alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda ülke vadi doğal tül kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler yıprak Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi huzur dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 huzur altından alevler saçhamur devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi huzur dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek karınin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde ülke hileır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında ülke hileır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda baştan aşağı yurt inşaı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğaksiyontirilmiştir. Külüstür sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının ülke aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin yıldız cihetında ise çıkıntı halinde bir güçlü ülke hileır. Bu demirin aksiyonlevi ise idam edilen kişsonra zaman boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında ülke hileıyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişik olmayan tenha eser olmasının üstı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir bünyelarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir bütün halinde saye altına alınmıştır.

antalya airport transfer

Gazipaşa Transfer

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://damlasulamasistemleri.name.tr/ https://dijitalpazarlamasirketi.name.tr/ https://icmimar.name.tr/ https://tarihieskiyunanevleri.name.tr/ https://facebooksosyalmedyadanismanligi.name.tr/ https://whichdosports.enpatika.com/ https://howtoinvest.enpatika.com/ https://whatexchangeisthecoin.enpatika.com/ https://whatisprefab.enpatika.com/ https://howmuchissilver.enpatika.com/
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
instagram takipçi satın al